Projekt Regulaminu obrad Sprawozdawczo-Wyborczeo Zjazdu Delegatów Polskiego Zwi
01.10.2018
Projekt Regulaminu obrad
Sprawozdawczo-Wyborczeo Zjazdu Delegatów
Polskiego Związku Ju-Jitsu
Sochacew, 21.10.2018 r.
Postanowienia ogólne
§ 1.
1. W Sprawozdawczo-Wyborczym Zjeździe Delegatów Polskiego Związku Ju-Jitsu (dalej również zwanym jako „Zjazd”) z głosem stanowiącym biorą udział delegaci wybrani według zasad określonych w Statucie PZJJ.
2. W Zjeździe uczestniczą z głosem doradczym członkowie Zarządu (o ile nie są delegatami) i Komisji Rewizyjnej oraz członkowie honorowi i zaproszeni goście
§ 2.
1. Obecni na Zjeździe Delegaci stwierdzają swoje uczestnictwo na liście obecności własnoręcznym podpisem. Lista obecności jest dokumentem na podstawie, którego Komisja Mandatowo-Skrutacyjna potwierdza prawomocność obrad i podejmowanych uchwał.
2. Zgodnie z treścią § 28 ust. 5 Statutu Związku Zjazd jest prawomocny przy udziale, co najmniej 50% ogółu Delegatów w pierwszym terminie, a w drugim bez względu na liczbę obecnych członków
§ 3.
1. Zjazd otwiera Prezes Zarządu, który jednocześnie wyznacza 2-3 osoby do pomocy w podliczeniu głosów do momentu wyboru członków Komisji Mandatowo-Skrutacyjnej.
2. Prezes Zarządu ogłasza wybory na funkcję Przewodniczącego, wiceprzewodniczącego i sekretarza, których wyboru dokonuje się w głosowaniu jawnym. Dopuszcza się łączenie funkcji wiceprzewodniczącego i sekretarza
3. Osoby wymienione w ust. 2 stanowią Prezydium Zjazdu.
4. Za prawidłowy przebieg Zjazdu odpowiada Przewodniczący, który kieruje pracami Zjazdu przy pomocy Prezydium.
5. Przewodniczący Zjazdu:
1) dba o sprawny przebieg Zjazdu, w szczególności zapewnia, by Zjazd odbywał się zgodnie z postanowieniami Statutu PZJJ oraz przepisami prawa powszechnie obowiązującego;
2) prowadzi obrady, decyduje o kolejności wystąpień, udziela oraz odbiera głos w dyskusji;
3) podejmuje decyzje w sprawach formalnych, związanych z przebiegiem Zjazdu,
4) zarządza przerwy oraz określa czas ich trwania.
6. W przypadku wystąpienia szczególnie skomplikowanego zagadnienia Przewodniczący może zarządzić przerwę techniczną.
§ 4.
1. Przewodniczący Zjazdu przedstawia projekt Regulaminu obrad Zjazdu, przyjmuje ewentualne korekty i poddaje je pod głosowanie jawne, posiłkując się uprzednio wyznaczonymi osobami, o których mowa w § 3 ust. 1, po czym zgromadzeni podejmują uchwałę zwykłą większością głosów zatwierdzającą Regulamin obrad.
2. Przewodniczący odczytuje proponowany porządek obrad, przyjmuje ewentualne korekty, zmiany, propozycje odroczeń bądź zmiany kolejności tematów obrad i poddaje pod głosowanie.
§ 5.
1. W celu zapewnienia sprawnego przebiegu obrad, Zjazd dokonuje wyboru następujących Komisji:
1) Komisji Mandatowo-Skrutacyjnej w składzie 3 – osobowym, której zadaniem jest sprawdzenie na podstawie list obecności potwierdzonej własnoręcznymi podpisami delegatów, prawomocności Zjazdu i zdolności podejmowania uchwał oraz liczenie głosów w trakcie głosowań nad wnioskami i uchwałami;
2) Komisji Wyborczej w składzie 3 – osobowym, której zadaniem jest zbieranie zgłoszeń i przedstawienie kandydatów do wyborów uzupełniających na stanowisko członków Zarządu PZJJ;
3) Komisji Statutowej w składzie 2 – osobowym, której zadaniem jest przedstawienie zmian do Statutu PZJJ
2. Każda Komisja wybiera ze swego grona Przewodniczącego.
3. Komisje sporządzają ze swojej pracy protokół podpisany przez wszystkich członków Komisji i przekazują go Prezydium Zjazdu.
§ 6.
Zjazd obraduje nad sprawami ujętymi w porządku obrad i tylko w tych sprawach podejmuje uchwały.
§ 7.
1. Wszystkie uchwały (poza głosowaniem w sprawie wyborów władz PZJJ) Zjazd podejmuje w głosowaniu jawnym, zarządzanym przez Przewodniczącego. Głosowanie odbywa się poprzez podniesienie przez delegata mandatu.
2. Liczenia głosów dokonuje Komisja Mandatowo-Skrutacyjna.
3. Po podliczeniu głosów Komisja Mandatowo-Skrutacyjna podaje wynik głosowania Przewodniczącemu Zjazdu, który niezwłocznie podaje wynik głosowania do wiadomości.
4. W szczególnych przypadkach dopuszcza się reasumpcję głosowania, w szczególności, gdy istnieją wątpliwości, co do liczby oddanych głosów.
§ 8.
1. Uczestnicy Zjazdu zabierają głos wg. kolejności pisemnych zgłoszeń do Przewodniczącego Zjazdu na przygotowanych drukach z podaniem imienia i nazwiska, nr mandatu i reprezentowanego podmiotu.
2. Przewodniczący Zjazdu może poza kolejnością udzielić głosu:
1) zaproszonym gościom;
2) przedstawicielom władz.
3. Przewodniczący Zjazdu może przedłużyć czas wypowiedzi oraz zezwolić na kolejne zabranie głosu przez tą samą osobę.
4. Wnioski formalne mogą dotyczyć jedynie sprawy będącej przedmiotem Porządku obrad i jego przebiegu.
5. Do wniosków formalnych zalicza się wnioski:
1) przesuwanie lub odroczenie terminu Zjazdu,
2) zamknięcie listy mówców,
3) przerwanie, odroczenie dyskusji,
4) przejście do porządku dziennego,
5) głosowanie bez dyskusji,
6) ograniczenie czasu wystąpień delegatów,
7) stwierdzenie quorum,
8) przeliczenie głosów,
9) zarządzenie przerwy w obradach,
10) kolejność i sposób uchwalania wniosków,
11) uchylenie zarządzenia Przewodniczącego Zjazdu.
6. Czas w dyskusji jest ograniczony do 5 minut, a o ewentualnym przedłużeniu wystąpienia decyduje Przewodniczący Zjazdu.
7. Przewodniczący Zjazdu ma prawo przerwać wystąpienie w dyskusji, w przypadku przekroczenia limitu czasu, wystąpieniu nie na temat, wystąpienia nielicującego z powagą obrad lub używania przez dyskutującego niewłaściwych i obraźliwych sformułowań w stosunku do osób trzecich oraz organizacji i instytucji współpracujących, znieważania i naruszania dóbr osobistych, czci i godności osób trzecich oraz niestosownego podnoszenia głosu w dyskusji.
Ordynacja wyborcza
§ 9.
1. Głosowanie w zakresie wyboru członków władz PZJJ odbywa się w sposób tajny.
2. Każdy delegat posiada tylko 1 głos i głosuje osobiście. Głosowanie przez pełnomocników jest niedopuszczalne.
3. Za nieważny uznaje się głos:
a) zawierający inne nazwiska niż będące na oficjalnej karcie wyborczej przedłożonej przez Komisję Wyborczą;
b) zawierający większą liczbę zaznaczonych pól do głosowania niż przewidzianych miejsc do uzupełnienia w składzie władz PZJJ;
c) zawierający dopiski;
d) przedartą kartę do głosowania.
§ 10.
1. Kandydujący na członków władz PZJJ składają oświadczenia o wyrażeniu zgody na kandydowanie, przetwarzanie danych osobowych do celów przeprowadzenia procedury wyborczej oraz oświadczają, że spełniają wymogi przewidziane przepisami prawa powszechnie obowiązującego, w tym przepisami ustawy o sporcie.
2. Kandydaci na członków władz PZJJ urodzeni przed dniem 1 sierpnia 1972 r. zobowiązani są do złożenia oświadczenia lustracyjnego w formie załącznika nr 1a do ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944–1990 oraz treści tych dokumentów.
3. W przypadku wcześniejszego złożenia oświadczenia, o którym mowa w ust. 2 kandydaci na członków władz PZJJ składają informację o uprzednim złożeniu oświadczenia lustracyjnego.
§ 11.
1. Wybory Prezesa Zarządu są dokonywane w odrębnym głosowaniu.
2. Kandydata na Prezesa Zarządu można zgłosić wcześniej przez członka zwyczajnego związku co najmniej 14 dni przed terminem Zjazdu. Zgłoszenia dokonuje się w formie pisemnej i składa do Zarządu. Zgłoszenie obowiązkowo musi zawierać pisemną rekomendację członka Związku oraz zgodę kandydata.
3. Każdy kandydat na Prezesa Zarządu musi przedstawić podczas Zjazdu swój program (według kolejności zgłoszeń).
4. Po zakończeniu procedury zgłoszeń i zamknięciu listy Komisja Wyborcza sporządza alfabetyczną listę do głosowania na Prezesa Zarządu.
5. Prezesem zostaje wybrany kandydat, który otrzymał bezwzględną większość głosów. W sytuacji, gdy żaden z kandydatów na Prezesa Zarządu w pierwszym głosowaniu nie otrzymał wymaganej ilości głosów przeprowadza się drugie głosowanie pomiędzy dwoma kandydatami, którzy otrzymali najwięcej głosów w pierwszym głosowaniu. W takim przypadku Prezesem Zarządu zostaje wybrany kandydat, który otrzymał zwykłą większość głosów.
§12.
1. Kandydatów na członków Zarządu można zgłosić wcześniej przez członka zwyczajnego związku co najmniej 14 dni przed terminem Zjazdu. Zgłoszenia dokonuje się w formie pisemnej i składa do Zarządu. Zgłoszenie obowiązkowo musi zawierać pisemną rekomendację członka Związku oraz zgodę kandydata.
2. Jeżeli w procedurze określonej w ust. 2 nie zostanie zgłoszona odpowiednia ilość kandydatów na członków Zarządu prawo zgłaszania kandydatów na pozostałych członków Zarządu przysługuje wybranemu Prezesowi Zarządu, który powinien przedstawić swoje kandydatury Zjazdowi, w terminie godziny od chwili wyboru. Zjazd spośród kandydatów zgłoszonych w trybie określonym w ust. 2 oraz wskazanych przez Prezesa Zarządu wybiera na członków Zarządu osoby zwykłą większością głosów.
3. Jeżeli w procedurze określonej w ust. 3 nie zostanie wybrany Zarząd wówczas kandydatów na pozostałych członków Zarządu może zgłosić każdy delegat na Zjeździe, który następnie spośród zaproponowanych kandydatów wybiera na członków Zarządu osoby, które uzyskały największą ilość głosów. W przypadku uzyskania takiej samej liczby głosów pomiędzy kandydatami, w sytuacji, gdy ich równoczesny wybór nie jest możliwy z uwagi na ustaloną liczbę członków Zarządu, przeprowadza się pomiędzy nimi drugie głosowanie.
§13.
1. Kandydatów na członków Komisji Rewizyjnej może zgłosić każdy członek zwyczajny Związku w terminie co najmniej 14 dni przed terminem Zjazdu. Zgłoszenia dokonuje się w formie pisemnej i składa do Zarządu. Zgłoszenie obowiązkowo musi zawierać pisemną rekomendację członka Związku oraz zgodę kandydata.
2. Jeżeli w procedurze określonej w ust. 1 nie zostanie zgłoszona odpowiednia ilość kandydatów na członków Komisji Rewizyjnej, wówczas kandydatów na pozostałych członków Komisji Rewizyjnej może zgłosić każdy delegat na Zjeździe.
3. Na członków Komisji Rewizyjnej zostają wybrani kandydaci, którzy uzyskali kolejno największą liczbę głosów. W przypadku uzyskania takiej samej liczby głosów pomiędzy kandydatami, w sytuacji, gdy ich równoczesny wybór nie jest możliwy z uwagi na ustaloną liczbę członków Komisji Rewizyjnej, przeprowadza się pomiędzy nimi drugie głosowanie.
Postanowienia końcowe
§ 14.
Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący Zjazdu zamyka obrady.
§ 15.
1. Przebieg obrad Zjazdu jest protokołowany oraz utrwalany za pomocą urządzenia nagrywającego dźwięk.
2. Protokół z przebiegu Zjazdu podpisuje Przewodniczący Zjazdu oraz protokolant.
3. Do protokołu dołącza się uchwały podjęte na Zjeździe.
Link do facebooka